Polacy wciąż nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę

oszczedzanie a emerytura

Z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych, dotyczącego rynku consumer finance, wynika że Polacy wciąż nie oszczędzają na swoją emeryturę. Na koniec 2021 roku tylko 11,4 proc. ankietowanych deklarowało, że oszczędza na ten cel. Priorytetem co do celów oszczędzania był wypoczynek (38,7 proc.), remont domu lub mieszkania (36,5 proc.), zakup dóbr trwałych (26,1 proc.) czy zakup samochodu (25,0 proc.). Na podstawie ujawnionych danych można postawić jednoznaczny wniosek o tym, iż w polskich gospodarstwach domowych nadal dominuje spojrzenie krótkoterminowe.

Mimo, że oszczędzanie na emeryturę zajmuje jedno z najniższych miejsc w rankingu, warto zaznaczyć, że w średnim terminie można zaobserwować trend wzrostowy – w 2008 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało 2,5 proc. respondentów, w 2018 roku już 7,3 proc., a w 2021 roku 11,4 proc.

Ile można oszczedzić na emeryturze ?

Emeryturę jako cel oszczędzania w 2021 roku, najczęściej deklarowali mężczyźni (69,2 proc.). Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez ZPF i IRG SGH, oszczędzanie na emeryturę najczęściej wskazywały osoby w wieku 30–49 lat (58,5 proc.). Ponad połowę (52,7 proc.) z tych, którzy za cel oszczędzania stawiają emeryturę, stanowią osoby z wykształceniem wyższym. Aż 52,4 proc. gospodarstw domowych oszczędzających na emeryturę żyje w dużym mieście, a ponad dwa razy mniej (22,6 proc.) w średnim mieście. Wreszcie, głównym źródłem dochodów takich gospodarstw jest najczęściej praca na stanowisku nierobotniczym (46,9 proc.) lub robotniczym (36,9 proc.), a dochód przypadający na osobę w przeważającej części (55,0 proc.) gospodarstw przekracza 1400 zł.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!