Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak zadbać o swój samochód i portfel

dbanie o soamochod

Wraz z rozwojem technologii i samochodów musimy być w stanie polegać na pojazdach, które odgrywają tak dużą i istotną rolę w naszym codziennym życiu. Oznacza to, że musimy mieć produkty i rozwiązania, które nie tylko utrzymują nasze maszyny w dobrej kondycji, ale także zapewniają korzyści w dłuższej perspektywie. Coraz więcej kierowców szuka też bardziej zrównoważonych rozwiązań, mając na uwadze przyszłość naszej planety. Zespół Petronas Lubricants przygotował zestaw porad, jak zadbać o oszczędności podczas tegorocznych wakacji.

W miarę jak kierowcy stają się bardziej świadomi swoich wydatków, chcą wziąć sprawy w swoje ręce, aby znaleźć więcej sposobów na oszczędne życie. A to często wiąże się ze wszystkimi aspektami związanymi z prowadzeniem i posiadaniem samochodu.

Do dbania o swój samochód, ciężarówkę czy motocykl należy podchodzić w taki sam sposób, jak do dbania o swój organizm – odżywianie go odpowiednimi produktami przyniesie z czasem większe korzyści i zmniejszy częstotliwość przeglądów i napraw. Dlatego też kierowcy muszą zadbać o to, by ich maszyny miały odpowiednie smarowanie i oleje silnikowe – tak, by z czasem zużycie newralgicznych części nie zawiodło. Inwestując w odpowiednie produkty, kierowcy mogą zapewnić sobie większą oszczędność paliwa, silniejszą ochronę termiczną oraz dłuższą żywotność krytycznych części silnika.

Dostajesz to, co dajesz…

Zaniedbując dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, nie zajdziesz daleko – to samo dotyczy Twojego pojazdu. Kierowcy muszą dbać o auta stosując odpowiednie rodzaje olejów, które pozwolą silnikowi bez problemu pracować z maksymalną wydajnością. W dłuższej perspektywie pozwoli to właścicielom samochodów zaoszczędzić pieniądze na niepotrzebnych kosztach utrzymania, które wynikają z nadmiernej eksploatacji i ogólnego zużycia. Poprzez staranny wybór odpowiedniego środka smarnego i pielęgnacji silnika jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania maszyn, które prowadzą nasze codzienne życie. Wiedza o prawidłowych rodzajach produktów powinna być czymś, czego konsumenci i doradcy z warsztatów powinni być świadomi.

Wysokiej jakości środki smarne mają najlepszą formułę i nie pozwalają na gromadzenie się lepkiego „szlamu”, który powstaje w wyniku spalania i degradacji oleju, szlamu który rujnuje silnik. Im bardziej płynny olej części mechaniczne mogą poruszać się bardziej swobodnie, jest mniejsze tarcie i silnik utrzymywany jest w optymalnych temperaturach. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie sygnałów ostrzegawczych (palących się kontrolek) na desce rozdzielczej. Decydując się na wysokiej jakości olej silnikowy, kierowcy nie tylko zapewnią niezmiennie wysoką wydajność swojego pojazdu w czasie, ale także zaoszczędzą na zużyciu paliwa. Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, wyniki mogą być natychmiastowe! Jedną z dróg do wyboru najlepszego produktu jest serwis w warsztacie sieci partnerskiej Petronas.

Cena jest odpowiednia

Nie szukaj od razu oszczędności wybierając najtańszy olej silnikowy na rynku. Często tańsze produkty będą szybciej wytwarzać szkodliwe osady w silniku i powodować więcej szkody niż pożytku. Wyobraź sobie jedzenie fast foodów przez rok, zamiast zdrowych warzyw i wysokiej jakości białka. Zresztą sam pewnie wiesz jak dobre białko wpływa na zdrowie i kondycje fizyczną, tak samo jest z olejem i silnikiem Twojego samochodu. Nowoczesne jednostki napędowe pracują dzisiaj w wyższych temperaturach niż kiedykolwiek wcześniej. Mieszany cykl jazdy, krótkie dystanse i wahania temperatury są szkodliwe dla silnika. Niestety wskaźnik na desce rozdzielczej pokazuje nam temperaturę cieczy chłodzącej, a nie realną temperaturę w  silniku, przez co te zmiany są niewidoczne dla kierowcy. Środki smarne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu tym ciepłem, chronią przed utratą wydajności i uszkodzeniem kluczowych elementów, takich jak uszczelka między blokiem silnika a głowicą, tuleje cylindrów, czy same tłoki.

Weź pod uwagę rodzaj silnika, jaki posiadasz

Na rynku jest tak wiele olejów silnikowych, dla wielu osób trudnym zadaniem jest wybranie tego właściwego – zwłaszcza, gdy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat eksploatacji silnika. Wielu producentów posiada na swojej stronie internetowej narzędzie do rekomendacji, które wskaże Ci właściwy kierunek i pozwoli znaleźć najlepszy produkt dla Twojego konkretnego pojazdu. Wirtualny asystent uwzględni parametry Twojego samochodu, ciężarówki, motocykla a nawet traktora czy koparki.

Dzisiaj każdy nowy samochód wyjeżdża z fabryki z dokumentacją która może różnić się drobnymi szczegółami w porównaniu do innych modeli. Inny olej trafia do silnika spalinowego, a inny do hybrydowego, inna formulacja potrzebna jest do skrzyni manualnej, a innej potrzebuje automatyczna skrzynia biegów. Każdy z modeli ma swoje specyficzne potrzeby, które spełnią dedykowane oleje i płyny eksploatacyjne, dzięki którym można cieszyć się bezproblemową eksploatacją.

Weźmy na przykład samochody elektryczne; wbrew pozorom w tych pojazdach również potrzebne jest smarowanie. Modele elektryczne również posiadają przekładnie wyposażone w koła zębate i łożyska, które potrzebują odpowiedniego smarowania i chłodzenia. Dlatego żeby uniknąć spadku osiągów i zasięgu warto stosować dobrany płyn eksploatacyjny. Analogiczną sytuację mamy w przypadku automatycznych skrzyń biegów, one też potrzebują odpowiedniego smarowania specjalnym olejem, który uwzględnia skomplikowane mechanizmy łączące silnik z przekładnią.

W przypadku pojazdów użytkowych, takich jak ciężarówki i samochody dostawcze , wysokie temperatury silnika, utlenianie i osady są powszechnymi problemami, więc środek smarny, który jest specjalnie ukierunkowany na te obszary zainteresowania, ma ogromne znaczenie, ponieważ często przewożą one ciężkie ładunki i stawiają czoła trudnym warunkom drogowym. Tego rodzaju środki smarne powinny wydłużać okresy między wymianami, minimalizować zużycie, ograniczać nieplanowane przestoje i ostatecznie zapewniać pełną elastyczność operacyjną.

Starsze samochody mogą nadal osiągać maksymalną wydajność dzięki opracowaniu nowoczesnych środków smarnych, które czerpią z oryginalnych specyfikacji olejowych producenta. Dzięki zastosowaniu najbardziej odpowiednich dodatków i najbardziej zaawansowanych technologii w celu zapewnienia ochrony starszych silników przed zużyciem, nowoczesne środki smarne mogą umożliwić starszym samochodom uzyskanie najwyższej klasy, wydajnych osiągów. To ostatecznie przedłuża ich żywotność i opóźnia wysoce zanieczyszczające środowisko procesy utylizacji.

Tak więc, małe, ale proste kroki, aby zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie! Kierowcy nie powinni zapominać, że maksyma „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się także w przypadku ich samochodu. Łatwiej zmienić olej na ten wyższej jakości, niż być zmuszonym do remontu silnika lub też zmiany samochodu. Małe zmiany, takie jak poświęcenie czasu na zapewnienie właściwej konserwacji, przyniosą długoterminowe korzyści.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!