O tym musi wiedzieć każda mama

co warto wiedziec o jedzeniu dla maluszka

W pierwszym półroczu życia wyłącznym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, które dostarcza mu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Po tym czasie nadchodzi moment, kiedy rodzice powinni wprowadzać nowe produkty do codziennego menu niemowlęcia. Prawidłowe żywienie maluszka i zapewnienie młodemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych ma kluczowe znaczenie dla jego harmonijnego rozwoju. Jak odpowiednio komponować dietę dziecka? Podpowiadamy, jakie składniki powinny się znaleźć w jadłospisie półrocznego maluszka.

Prawidłowa dieta kluczowa dla rozwoju

1000 pierwszych dni życia to bardzo ważny czas dla rozwoju dziecka, w tym jego układu pokarmowego. Już w okresie niemowlęcym kształtują się niektóre preferencje żywieniowe, dlatego tak ważne jest wspieranie jego harmonijnego rozwoju poprzez m.in. odpowiednie żywienie już od samego początku.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby w pierwszym półroczu życia podstawą diety dziecka było mleko mamy. W kolejnych miesiącach rosną potrzeby żywieniowe niemowlęcia, dlatego przychodzi czas na rozszerzanie jadłospisu. Wprowadzanie produktów uzupełniających do diety maluszka powinno się rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca). Rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka w tym czasie ma na celu dostarczenie dodatkowej energii, białka, składników mineralnych i witamin, których nie jest w stanie dostarczyć samo mleko mamy. Pozwoli to także przygotować dziecko do bardziej urozmaiconej diety w przyszłości.

Jak krok po kroku rozszerzać dietę dziecka?

Pomocny w rozszerzaniu diety maluszka może być schemat żywienia niemowląt, czyli przewodnik po prawidłowym żywieniu dziecka. Jak krok po kroku rozszerzać codzienny jadłospis dziecka? Oto kilka kluczowych wskazówek!

  • Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości (np. 3-4 łyżeczek), przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nieznane mu dotąd smaki.

Wprowadzając do jadłospisu maluszka nowe pokarmy, należy pamiętać, że mleko mamy wciąż powinno być stałym elementem jego codziennej diety

Nawet do 2. roku życia lub dłużej, jeśli będzie to pożądane przez mamę i dziecko. Zdarza się jednak, że w drugim półroczu życia dziecka kontynuowanie karmienia piersią z różnych przyczyn jest utrudnione. Warto wówczas zasięgnąć porady położnej lub doradcy laktacyjnego. Czasem rozwiązaniem jest zmiana techniki karmienia czy odciąganie pokarmu. Jeśli jednak pokonanie problemów laktacyjnych nie jest możliwe, rodzice mogą skonsultować się z prowadzącym dziecko pediatrą. Lekarz pomoże wybrać dopasowane do potrzeb niemowlęcia mleko następne, które dostarczy mu kluczowe dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!