Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria ?

jak wyglada praca laboratorow

To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę. Nigdy wcześniej nie mówiono tyle o pracownikach laboratorium, co w 2020 r. Niewidzialni, niedoceniani bohaterowie, podczas pandemii często pracowali po 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Jednak to, co robią diagności laboratoryjni, zawsze ma ogromne znaczenie, nie tylko w dobie koronawirusa. Mając świadomość, że od dokładności wykonywanych przez nich badań zależy ludzkie życie i zdrowie, pracują z poczuciem ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie identyfikacji próbek, o ten obszar mogą być spokojni.

Pobranie materiału to dopiero początek

Dla osób korzystających z usług laboratorium medycznego, wizyta w tym miejscu coraz częściej sprowadza się obecnie jedynie do oddania próbki badanego materiału. O ile wcześniej należało jeszcze osobiście odebrać wynik, dziś – w większości przypadków – jest on dostępny online. W międzyczasie jednak pobrany materiał musi przejść szereg etapów, z zachowaniem wielu koniecznych procedur bezpieczeństwa – ponieważ w pracy diagnosty laboratoryjnego nie może być mowy o pomyłce. Potknięcie na którymkolwiek z etapów, oznaczałoby katastrofalne skutki – wykluczyłoby materiał z dalszej analizy, wiązałoby się z uzyskaniem nieprawidłowych wyników lub przekazaniem ich niewłaściwej osobie. Wiarygodność badania polega w ogromnej mierze na poprawnym i trwałym oznaczeniu próbek.

Kompleksowe wsparcie laborantów

Laboratoria muszą zagwarantować, że próbki są odpowiednio monitorowane podczas całego procesu – począwszy od pobrania materiału, przez badanie, aż po należyte przechowywanie. – Etykieta to dziś integralna część każdego badania laboratoryjnego. – słusznie zauważa Agnieszka Biś z Etisoft. – Z tą myślą stworzyliśmy program etiCALLS. Dzięki temu laboratoria mają do dyspozycji kompletny zestaw produktów i narzędzi, pozwalających w łatwy i prosty sposób identyfikować próbkę, śledzić dokładnie przebieg badań i procesy, jakim była poddawana. – dodaje.

Działania w trosce o klientów

Pracownicy laboratoriów przeprowadzają próbki przez złożony proces. Aby zapewnić sterylne warunki pracy i zapewnić bezpieczeństwo sobie samym, są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. Dziś, oprócz „standardowych” rękawiczek i fartucha, są to często także kombinezony, maseczki czy przyłbice. Mimo trwającej pandemii, placówki robią wszystko, aby zapewnić szeroki dostęp do badań laboratoryjnych. Zawsze są przecież osoby, które muszą je wykonać, jak chociażby kobiety w ciąży. Biorąc pod uwagę, że koronawirus poddał nasze codziennie życie wielu ograniczeniom, laboratoria starają się na wiele sposobów pomagać swoim klientom w obecnej sytuacji. Oferują m.in. wsparcie online, pobieranie krwi w domu pacjenta czy możliwość zlecenia dodatkowych badań do kilkudziesięciu dni od pobrania materiału.

W laboratorium nie ma miejsca na błędy i przypadki

Zlecenie dodatkowych badań jest możliwe dzięki zabezpieczeniu krwi. Co to znaczy i czemu służy? Pobraną próbkę zwykle zabezpiecza się poprzez zamrożenie na okres 30 dni. Czy można być spokojnym o to, że materiał będzie oznaczony w odpowiedni sposób? W laboratorium nie ma miejsca na błędy. Zastosowanie etykiet produkowanych przez Etisoft, odpornych na niskie temperatury, gwarantuje doskonałą czytelność opisu każdej próbki. Etykiety etiCALLS do nadruku termotransferowego oferowane są w zestawie z dedykowaną taśmą termotransferową. Jakie korzyści daje to rozwiązanie? Etykiety są nie tylko czytelne i trwałe, zastosowanie tego rozwiązania pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędu.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!