Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

aparat sluchowy

Postęp, jaki umożliwia nam technologia jest niezwykle istotny. Możemy dzięki temu podnosić swój komfort życia praktycznie na każdej płaszczyźnie. Nie inaczej jest w przypadku aparatów słuchowych, dzięki którym możemy żyć jak do tej pory. Jakie są rodzaje tych urządzeń? Podpowiadamy.

Nowoczesne aparaty słuchowe a ich budowa

Każdy nowoczesny aparat słuchowy musi składać się z kilku niezbędnych elementów, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy. Znajduje się w nim więc mikrofon, który wychwytuje dźwięki z otoczenia, a także specjalny mini chip przetwarzający te odgłosy. Dodatkowo każdy taki sprzęt musi być wyposażony w baterie lub akumulator. 

Obecnie najczęściej wykorzystuje się wersje litowo-jonowe, ponieważ bez problemu da się je naładować i nie trzeba pamiętać o zakupie baterii. Dodatkowo w aparacie może znaleźć się przełącznik programów i kontroler głośności, chociaż opcje te coraz częściej można regulować za pośrednictwem specjalnej aplikacji w telefonie, która jest połączona za pomocą Bluetooth z aparatem. 

Nowoczesne aparaty słuchowe — modele wewnątrzuszne

Nowoczesne aparaty słuchowe najchętniej wybierane zwłaszcza przez osoby aktywne zawodowo, uprawiające sporty, a także, te które nie chcą, by otoczenie wiedziało o ich wadzie słuchu. Są to wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Obecnie postęp techniki sprawił, że naprawdę mogą one zostać umieszczone tak głęboko w przewodzie słuchowym, że nie będą widoczne z zewnątrz.  

Tego typu modele dzieli się na trzy podtypy: wewnątrzuszne ITE, wewnątrzkanałowe ITC, i całkowicie wewnątrzkanałowe CIC. W tym pierwszym przypadku obudowa całkowicie wypełnia małżowinę uszną, a więc może zostać zauważona przez osoby z zewnątrz. W ITC małżowina uszna pozostaje wolna, zaś aparat znajduje się w kanale słuchowym i kończy u jego ujścia. CIC z kolei to obecnie najmniejszy dostępny na rynku model, który jest całkowicie niewidoczny i wyciągany za pomocą specjalnego nylonowego uchwytu. 

Zobacz także: https://pazybezskazy.pl/2022/11/06/jak-dzialaja-nowoczesne-aparaty-sluchowe/

Nowoczesne aparaty słuchowe — modele zauszne 

Na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ pacjenci mogą znaleźć szeroką ofertę nie tylko aparatów wewnątrzusznych ale również zausznych. Czym charakteryzują się te drugie modele? Występują one w dwóch wersjach BTE i RITE. Ta pierwsza jest w pełni dostosowana do kształtu ucha zewnętrznego i odznacza się dużą mocą Polecana jest więc przede wszystkim dzieciom i osobom starszym. 

Z kolei druga opcja aparatów zausznych charakteryzuje się tym, że mikrofon i procesor są zamknięte w budowie zamieszczonej za uchem, zaś głośnik jest we wkładce. Wersje zauszne mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby z lekkim, jak i dużym niedosłuchem, podczas gdy modele wewnątrzuszne w przypadku tej drugiej grupy są czasami niewystarczające.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!