Suplementy w diecie psa – zbędny dodatek czy konieczność?

dieta dla psa

Coraz częściej traktujemy psy jako członków rodziny, korzystamy z usług behawiorystów, kupujemy najmodniejsze akcesoria i zabawki oraz zamawiamy psie diety pudełkowe. Chętnie sięgamy również po suplementy, które mają na celu poprawę zdrowia i kondycji naszych czworonożnych pupili. Jednak czy na pewno psy potrzebują dodatkowej suplementacji? Kiedy jest ona niezbędna, a kiedy może im zaszkodzić?

Zdrowemu psu, który spędza na spacerach 1-2 godziny dziennie, gotowa wysokojakościowa karma powinna zapewnić wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jednak czasem konieczne jest uzupełnienie psiej diety o niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza kiedy nasz pupil ma osłabioną kondycję, przeżywa silny stres, obficie linieje lub miał niedawno przeprowadzany zabieg. W takich przypadkach podawanie suplementów wpłynie na jego lepsze samopoczucie i pomoże szybciej powrócić do zdrowia. W jakich przypadkach warto jeszcze wprowadzić do psiej diety suplementację i jak powinna ona wyglądać?

Wsparcie wzrostu i rozwoju szczeniaków

Pierwsze miesiące życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju u psów. W tym czasie powinniśmy otoczyć pupila szczególną opieką, ponieważ wszelkie niedobory i przebyte schorzenia mogą skutkować zaburzeniami wzrostu oraz problemami zdrowotnymi, które ujawnią się w dorosłym życiu. Wybierajmy karmy dedykowane szczeniętom i młodym psom, a w razie potrzeby sięgnijmy po suplementy wspomagające układ odpornościowy, kostny i nerwowy. Poza pokarmem, który charakteryzuje się wysoką strawnością i wartością biologiczną, istotna jest również kaloryczność posiłków.

– W żywieniu psów w pierwszym etapie życia kluczową rolę odgrywają wapń i fosfor, które wpływają korzystnie na kształtowanie się szkieletu oraz rozwój zębów u młodego osobnika. Niedobór wapnia u psa może prowadzić do demineralizacji kości, co objawia się m.in. kulawizną, niechęcią do zabawy czy spacerów. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tego składnika mineralnego również jest szkodliwy, może wpłynąć na opóźnienie wzrostu, a także rozwinięcie poważnych chorób układu kostnego – tłumaczy Katarzyna Żmuda, specjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag.

W diecie młodych psów nie powinno zabraknąć też tłuszczu, będącego źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają rozwój mózgu, zmysł wzroku i słuchu. W diecie szczeniaka sprawdzą się oleje rybne np. z łososia lub małych ryb morskich.

Poprawa jakości życia psich seniorów

Suplementy mogą stanowić też element diety starszych psów, ponieważ wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą są one sposobem na poprawienie komfortu życia.

– U psów wraz z wiekiem zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co ich organizm nie jest w stanie odpowiednio wchłonąć wszystkich, dostarczanych z pokarmem składników. W diecie psich seniorów nie powinno zabraknąć cynku, który umożliwi szybszą regenerację skóry i poprawia stan sierści. W zachowaniu dobrej kondycji sierści równie istotnym pierwiastkiem jest selen. Wpływa on także na wytwarzanie energii w mięśniu sercowym, więc jest niezbędnym składnikiem u psów, które borykają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia Katarzyna Żmuda.

Zarówno w diecie ludzkiej, jak i psiej ogromną rolę odgrywają antyoksydanty, czyli związki chemiczne spowalniające procesy starzenia. Należą do nich witaminy A, E, C, karotenoidy i składniki mineralne, m.in. wspomniane wcześniej selen i cynk, a także miedź, żelazo oraz mangan. U psich seniorów warto również pamiętać o wsparciu stawów oraz oczu.

Niezbędne przy diecie BARF

Preparaty mineralno-witaminowe są niezbędne również w diecie psów karmionych specjalnie skomponowaną mieszanką surowego mięsa, podrobów oraz kości, czyli BARFie. Ten sposób żywienia powinniśmy uzupełnić o algi morskie będące bogatym źródłem jodu – minerału, którego niedobory powodują problemy z tarczycą, układem nerwowym, płodnością oraz pracą serca. Równie istotne są drożdże browarnicze zawierające witaminy z grupy B, które wpływają korzystnie na układ nerwowy i pokarmowy. Drożdże są również źródłem biotyny, która poprawia jakość skóry i sierści. Kolejne suplementy, które są konieczne przy diecie BARF to oleje rybne. Mowa tutaj o oleju z wątroby dorsza (tranie), który jest źródłem witaminy D oraz o oleju z łososia, małych ryb morskich lub kryla, które zawierają kwasy omega – 3 (EPA i DHA). Ponadto psy, które nie mogą jeść kości, powinny dostawać suplement wapnia np. sproszkowane skorupki jaj, węglan wapnia lub cytrynian wapnia.

Mniej znaczy więcej

To, jakie preparaty podajemy naszemu psu oraz w jakich ilościach, jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ każdy pies będzie miał inne zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Zależy to od wieku psa, rasy, pożywienia, a także kondycji fizycznej czy przebytej kastracji.

– Jeżeli chcemy włączyć do diety naszego psa dodatkowo suplementację, warto zasięgnąć rady lekarza weterynarii, dietetyka lub wykonać analizę pierwiastkową sierści EHAA, która da nam miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie naszego pupila – informuje Katarzyna Żmuda, specjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag. – Pamiętajmy jednak, że przedawkowanie minerałów może zaszkodzić naszemu psu, dlatego suplementy powinny być podawane wyłącznie według dawki zalecanej przez weterynarza lub dietetyka – dodaje ekspertka.

Suplementy możemy podawać też okresowo, np. olej z łososia czy krylu atlantyckiego pozytywnie wpłyną na sierść oraz sprawdzą się u psów bardzo aktywnych. Ciekawym produktem jest również ziele czystka mające silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Ponadto czystek może nas wspomóc w ochronieniu pupila przed kleszczami, co jest szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, ponieważ nawet szybko wyjęty kleszcz stanowi dla psa duże zagrożenie – może zostać zakażony takimi chorobami jak borelioza czy babeszjoza. Nie zapominajmy jednak, że czystek to tylko wsparcie, a podstawą ochrony przed kleszczami są tabletki, krople lub inne środki dostępne u lekarza weterynarii.

Hej wszystkim, jestem Joanna Wójtas i z radością muszę wam przyznać, że będę prowadzić tę stronkę. Zaprezentuję wam najlepsze metody rozrywki w XXI wieku oraz inne zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić. Miłego czytania!